Хірургія магістральних судин
У відділенні проводиться лікування пацієнтів з різними захворюваннями аорти, магістральних артерій і вен. Одним із пріоритетів є лікування атеросклеротичного ураження аорти і магістральних артерій голови, верхніх і нижніх кінцівок.
Хірургія судин, що живлять головний мозок
Безсумнівно, найбільш важливим напрямком є лікування пацієнтів з ураженням артерій, що живлять головний мозок.
Часткова або повна закупорка такої артерії призводить до розвитку ішемічного інсульту. Інсульт у структурі причин смертності займає друге місце, поступаючись лише ішемічній хворобі серця. Щорічно від інсульту на планеті помирає п'ять мільйонів людей. Третина хворих, що перенесли інсульт — люди працездатного віку. Однак до праці повертається тільки кожен п'ятий хворий. Кожному п'ятому з тих, хто переніс це захворювання, загрожує повторний інсульт протягом п'яти років. Разом ішемічний інсульт обумовлює близько 50% всіх смертей у світі.
Хірургічне лікування артерій, що кровопостачають головний мозок, вперше було виконано в 50-х роках 20-го століття. А на початку 60-х років, коли вже була повністю доведена ефективність таких операцій, метод хірургічної корекції порушень мозкового кровообігу отримав широке поширення в усьому світі. Дане лікування є не що інше, як профілактика ішемічного інсульту, що виникає внаслідок утворення в сонній артерії атеросклеротичної бляшки, яка з часом перекриває просвіт судини, що кровопостачає головний мозок.
Операції на магістральних судинах голови (сонні і хребетні артерії) ефективні. Вони дозволяють попередити розвиток гострого порушення мозкового кровообігу у людей, що входять до групи ризику, в 2-2,5 рази знизити смертність і в 4 рази — інвалідизацію від цього тяжкого захворювання. Доступ до ураженої судини здійснюється через невеликі розрізи на шиї. Хірург розсікає артерію і обережно прибирає бляшки, а потім накладає «латку» з власних тканин організму (наприклад, невелика ділянка вени) або синтетичного матеріалу. Через два-три місяці на цьому місці сформується нова вистилка, яка буде так само міцна і еластична, як і вистилка звичайної здорової судини. Успішність проведення даних операцій залежить від досвіду хірурга в проведенні такого роду операцій, хорошого анестезіологічного обладнання і володіння анестезіологами сучасними способами захисту головного мозку під час хірургічного втручання. І все це є в умовах СМКЛ №5. Тому і ускладнення після оперативного лікування судин, що живлять мозок, невеликі і становлять 1-2%, а летальність при таких операціях дорівнює нулю.
Аневризма аорти
Грізним проявом атеросклеротичного ураження аорти є аневризма — локальне розширення її стінки або дифузне збільшення всієї аорти. За даними різних авторів, до 60% неоперованих хворих помирає в перші 1-2 роки після встановлення діагнозу аневризми черевної аорти від її розриву (ускладнення захворювання).
Найбільш характерним симптомом захворювання — є тупі або ниючі болі в животі. Болі можуть бути постійними або періодичними, вони локалізуються переважно в області пупка або в лівій половині живота, нерідко відзначається іррадіація болів у поперекову область.
Болі в животі зазвичай пов'язані зі збільшенням розмірів аневризми і її тиском на нервові корінці спинного мозку. Найбільш доступним і надійним методом діагностики даної патології, і абсолютно безпечним для пацієнтів, є ультразвуковий метод.
Діаметр аорти більше 3-4 см вже вважається патологією, але важливо оцінювати змінену частину аорти з вище- і нижчележачими ділянками. Показання до хірургічного лікування випливають з несприятливого прогнозу аневризми черевної аорти.
Отже, при виявленні даної патології хворий повинен бути направлений у спеціалізоване судинне відділення для хірургічного лікування — резекції аневризми аорти з її протезуванням синтетичним протезом. Вік не є протипоказанням для оперативного лікування.
Атеросклероз артерій нижніх кінцівок
Облітеруючий атеросклероз артерій нижніх кінцівок проявляється симптомами «переміжної кульгавості», тобто виникнення болю в литкових м'язах при ходьбі і зникнення їх у спокої. Це характерний симптом стенозу або оклюзії (закупорки) артерій ніг або біфуркації аорти. Аналогічні болі в руках свідчать про ураження артерій пояса верхніх кінцівок.
Поступово прогресуючи, захворювання може призводити до гангрени кінцівки. Поставити правильний діагноз і призначити потрібне лікування може тільки судинний хірург. При лікуванні даної патології проводяться різні реконструктивні операції на аорті, клубових артеріях і артеріях ніг.
Варикозне розширення вен нижніх кінцівок
Варикозна хвороба відноситься до числа найбільш поширених захворювань венозної системи людини і, за оцінками ряду дослідників, зустрічається у 15-30% працездатного населення розвинених країн. Побутує думка, що дане захворювання є не небезпечним для здоров'я, а операція носить косметичний характер.
Однак, існуючи багато десятків років, хвороба прогресивно погіршує діяльність всього організму, всієї серцево-судинної системи. Ця патологія починається з функціональних розладів (відчуття тяжкості в ногах, набряки), з'являються розширені підшкірні вени. У 15-20% пацієнтів в пізніх стадіях варикозної хвороби відзначаються трофічні виразки, варикозна екзема, тромбофлебіти. В даний час встановлено чіткий зв'язок між розладом функції клапанів вен і розвитком варикозної хвороби. Наявність провокуючих факторів таких, як вагітності у жінок, заняття важкою фізичною працею, спортом також можуть призводити до розвитку захворювання. Вже у 15% практично здорового населення (людей переважно молодого віку від 16 до 40 років) відзначаються симптоми варикозної хвороби.
У випадку розвитку варикозної хвороби, радикальним методом лікування є хірургічний. Раніше операції були спрямовані в основному на видалення варикозних розширених вен і не досліджувалися глибокі вени, що часто призводило до рецидивів захворювання. В даний час, використовуючи метод ультразвукової діагностики, ми можемо виявляти патологію глибоких вен і їх клапанів і при необхідності усуваємо недостатність клапанного апарату.
Операції закінчуємо накладенням косметичних шкірних швів. В якості альтернативного способу лікування часто розглядають флебосклерозуючу терапію, яка менш травматична, виконується амбулаторно і зазвичай забезпечує хороший косметичний результат. Однак, часті рецидиви захворювання, що досягають 70-80%, змушують стримано ставитися до даного методу лікування.
В останні роки використовується ендовенозна лазерна коагуляція підшкірних вен, яка дозволяє без розрізів виконати повноцінну операцію, досягнувши максимально косметичного ефекту. Ми вважаємо, що розумне їх поєднання дозволить максимально реалізувати позитивні сторони обох методів і активно ведуть пошуки їх оптимального співвідношення.
Крім того, на ранніх стадіях варикозної хвороби в нашій клініці розроблена і широко застосовується методика безкровного лікування даного захворювання — пункційна лазерна коагуляція перфорантних вен.
При ультразвуковому дослідженні виявляються хворі вени, так звані неспроможні перфоранти, які при їх пункції руйнуються струмом високої частоти. Для даної процедури не потрібно виконання шкірних розрізів, і даний метод дозволяє досягати хороших лікувальних і косметичних результатів.
Тромбофлебіт
Необхідно зупинитися ще на одному захворюванні венозної системи, тромбофлебіті — гострому захворюванні, яке характеризується утворенням тромбу в просвіті вени з вираженим запальним процесом і порушенням відтоку крові.
Захворювання може закінчуватися одужанням, в деяких випадках воно схильне до рецидивування, часто ускладнюється хронічним порушенням венозного відтоку крові, іноді тромб може відриватися, викликаючи емболію в системі легеневої артерії. Виділяють тромбофлебіти поверхневих і глибоких вен. Вони можуть виникати в зоні гнійного запалення або місцевий флебіт після внутрішньовенного введення деяких ліків або травм. В інших випадках тромбофлебіт служить першим проявом якогось приховано протікаючого процесу (облітеруючий тромбангіїт, онкологічні захворювання). Іноді природа тромбозу вен залишається неясною.
Тромбофлебіт поверхневих вен проявляється болем, почервонінням по ходу підшкірної вени. Якщо є тромбофлебіт підшкірних вен гомілки, то пацієнта можна лікувати консервативно. У випадку висхідного тромбофлебіту, коли процес переходить на стегно, хворому показана екстрена операція - перев'язка устя великої підшкірної вени, з метою запобігання прогресування захворювання на глибоку венозну систему і розвитку тромбоемболічних ускладнень.
Тромбофлебіти глибоких вен зазвичай проявляються різким набряком кінцівки, болем по ходу вени. При гострих тромбофлебітах глибоких вен найбільш ефективним методом лікування в перші 7-8 діб є операція - тромбектомія (видалення тромбів), в наступні доби тромб фіксується до внутрішньої стінки вени і адекватно його видалити не представляється можливим. В даному випадку застосовується тільки консервативна терапія, яка не дозволяє відновити в повній мірі магістральний венозний кровотік, що загрожує інвалідизацією даній групі хворих.
Наслідки перенесеного тромбофлебіту глибоких вен називають посттромботичною хворобою, яка проявляється болем, набряком кінцівок, варикозним розширенням підшкірних вен, стоншенням шкірних покривів і виникненням трофічних виразок. Глибокі вени після перенесеного тромбозу являють собою ригідну трубку з зруйнованими венозними клапанами, що призводить до підвищення інтравенозного тиску і появи вищеназваних проявів хвороби.
Пластична хірургія
Кваліфікація хірургів міського судинного центру дозволяє проводити пластику живота, підтяжку на стегнах і сідницях, видалення надлишків шкіри в будь-яких областях тіла. Дані операції мають безсумнівний косметичний результат. Ретельно продумані розрізи і відпрацьовані роками шви практично не залишають слідів на шкірі пацієнтів.
Хірургічне відділення №2 має найсучасніше діагностичне оснащення і висококваліфікований персонал, що дозволяє забезпечувати спеціалізовану допомогу пацієнтам із захворюваннями венозної і артеріальної систем на рівні світових стандартів.