Діабетична стопа – інфекція, виразкування або деструкція глибоких тканин стопи, пов'язані з нейропатією та/або захворюванням артерій нижніх кінцівок у хворих на цукровий діабет.
Діабетична стопа.
Виділяють наступні форми діабетичної стопи:
- Нейропатична
- Ішемічна
- Змішана
Нейропатична форма діабетичної стопи виникає у пацієнтів, які тривалий час хворіють на цукровий діабет, що призводить до порушення функції периферичних нервів.
Симптоми нейропатичної форми діабетичної стопи:
- Печіння
- Гострий біль у стопі
- Парестезії
- Порушення відчуття холоду і тепла
- Гіперстезії
Всі симптоми мають тенденцію до загострення вночі.
Ознаки нейропатії:
- Зниження відчуття болю, температури і вібрації
- Слабкість дрібних м'язів стопи
- Відсутність потовиділення
- Розширення вен тильної поверхні стопи
Враховуючи наявність зниження чутливості, такі пацієнти більш схильні до наявності зовнішніх пошкоджуючих факторів, що призводить до появи виразкових дефектів стоп. Нейропатична форма зустрічається у 70% випадків.
На відміну від ішемічної форми, при нейропатичній формі діабетичної стопи порушення прохідності артерій стегна, підколінної ділянки, а також артерій гомілки не відбувається.
При ішемічній формі діабетичної стопи відбувається пошкодження артерій нижніх кінцівок внаслідок утворення атеросклеротичних бляшок. Клінічно ішемічна форма проявляється: появою похолодання стопи і гомілки, появою клініки переміжної кульгавості, утворенням тривало незагоюваної виразки, з вираженим больовим синдромом, формуванням гангрени, що веде до ампутації нижньої кінцівки.
Гангрена при діабеті.
Ішемічний тип діабетичної стопи діагностується на підставі:
- Скарг пацієнта
- Клінічний огляд
- УЗДГ
- Ангіографія артерій нижніх кінцівок
Лікування
Лікування ішемічної форми діабетичної стопи тривалий, складний процес, який вимагає комплексного підходу. Поряд з такими лікувальними підходами як контроль болю, лікування інфекції, розвантаження стопи, місцеве лікування, хірургія стопи, поліпшення метаболічного контролю. Перевага надається методам лікування, що забезпечують збереження ураженої кінцівки.